تیر ۹, ۱۳۹۷

 

 

برای رنگ کردن موهای خودتون در خانه کافیه مراحل زیر رو به ترتیب انجام بدهید:

 

 1. برای رنگ کردن مو، بهتره مو یکم حالت چرب نرمال خودش رو داشته باشه برای همین توصیه میکنیم، یک یا دو روز قبل از رنگ کردن موهای خودتون رو بدون استفاده از نرم‌کننده‌ها بشویید. البته اگر موی شما از نوع خیلی خشک است، بهتر است از یک هفته قبل از رنگ کردن، هر شب به مدت 5 دقیقه در حمام گرم از نرم‌کننده استفاده کنید اما حواستان باشد که شب قبل از رنگ کردن، به موهای خود نرم‌کننده نزنید.
 2. توصیه های این مرحله رو به ترتیب رعایت کنید:
  1. موهای خودتون رو در مقابل آینه روشویی حمام یا دستشویی رنگ کنید.
  2. بهتره لباسی بپوشید که دیگه نیازی به آن ندارید.
  3. یک حوله یکبار مصرف یا یا پارچه ضخیم دورانداز دور گردن و شانه خودتون محکم با سنجاق یا گیره گره بزنید که گردنتون رنگی نشه.
  4. برای رنگ نشدن دستهاتون از دستکش (پیشنهاد میشه از دستکش لاتکس که میتونید از داروخانه‌ها بخرید) استفاده کنید.
  5. برای اینکه پوستتون رنگی نشه، از وازلین یا کرم نرم‌کننده برای چرب کردن نواحی گوش، پشت گردن و خط رشد مو در پیشانی استفاده کنید.
 3. ابتدا رنگ یا رنگ‌های مورد نظر خودتون رو در یک کاسه پلاستیک با برس رنگ، خوب به هم بزنید یا یکدست شود و سپس اکسیدان را به آن اضافه کرده و دوباره هم بزنید. نکات این مرحله:
  1. حواستون باشه از وقتی رنگ رو هم میزنید تا زمانی که رنگ رو کامل به موهاتون میزنید نباید زمانش بیشتر از 45 دقیقه طول بکشه چون رنگ خاصیتش رو از دست میده. برای همین اگر رنگ انتخابی‌تون جدیده، بهتره در ابتدا برای اینکه رنگ رو روی یک قسمتی از موهاتون (یک قسمت از موهای پشت گوشتون از نوک مو تا نصف آن) تست کنید رنگ کمتری رو برای تست آماده کنید.
  2. برای رنگ موی تیره، از اکسیدان 10%، برای روشن شدن 1 الی 2 درجه مو از اکسیدان 20% و برای روشن شدن تا 5 درجه از مو، از اکسیدان 30% استفاده کنید. اکسیدان 40% و 50% برای سفید کردن مو استفاده می‌شود که بهتره برای جلوگیری از سوختن مو، این کار رو به یک رنگ‌کار حرفه‌ای بسپارید.
  3. اگر برای اولین بار از رنگی استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیم ابتدا با انتخاب یک دسته نازک از موهاتون و رنگ کردن نصف آن به مدت نصف زمان لازم نوشته شده روی جعبه رنگ، اول رنگ را تست کنید که مورد پسندتون است یا نه و سپس برای رنگ کردن کامل مو اقدام کنید.
 4. در این مرحله بایستی موهای خودتون رو با استفاده از شانه دم‌باریک به 4 قسمت تقسیم کنید. ابتدا از فرق تا پشت سر موها را نصف کرده و سپس هر نیمه را نیز با صورت گوش تا گوش نصف کنید و با گیره هر قسمت را نگه دارید.
 5. بهتر است از پشت مو شروع کرده و از یک سانت مونده به ریشه مو، مو را به رنگ آغشته کنید. حواستون باشه رنگ را طوری مدیریت کنید که به تمام موهاتون برسه. دلیل اینکه میگیم از یک سانت مونده به ریشه مو، چون ریشه مو به دلیل گرمای پوست سر نسبت به ساقه مو سریعتر رنگ میگیرد و بهتر است یک ربع آخر که موها رو ماساژ می‌دهید رنگ به ریشه مو بخورد. با این کار رنگ موهاتون یکدست می‌شه. بهتر رنگ کردن موهاتون رو سریعتر انجام بدین و بازه زمانی از شروع تا پایان رنگ نباید بیشتر از زمان لازم قید شده روی جعبه (معمولا 30 الی 45 دقیقه) باشد. رنگ‌های غیرگیاهی نباید بیشتر از زمان لازم روی مو بمونه چون باعث خشکی بیش از اندازه مو خواهد شد. رنگ گیاهی از آنجایی که به مو آسیبی نمی‌زند می‌تواند مدت زمان بیشتری روی مو بماند.
 6. بعد از اینکه تمام موهاتون رو رنگ زدید، رنگ‌های مالیده شده روی گوش‌ها و گردن و پیشانی را با دستمال یا پارچه نم‌دار پاک کرده و سپس روی موهاتون رو با کلاه پلاستیکی بپوشانید و روی اون حوله بگذارید، هر چه گرمای سر بیشتر باشه عمل رنگ شدن موها سریعتر اتفاق می‌افتد. یک ربع مانده به زمان باقی‌مانده، موهای سرتون رو با دست ماساژ بدین طوری که تمام ریشه سر نیز به رنگ آغشته بشه. بعد از ماساژ دوباره موی سرتون رو با پلاستیک بپوشانید.
 7. بعد از اتمام زمان لازم، موهای خودتون رو با آب ولرم آبکشی کنید طوری که تمام رنگ‌ها شسته شوند (رنگ‌های موقت با هر بار شستشوی مو از بین می‌روند). حواستون باشه که موقع شستن رنگ از شامپو استفاده نکنید و فقط از نرم‌کننده استفاده کنید و برای ماندگاری بیشتر رنگ، بهتره یک الی دو روز موهاتون رو نشویید.
 8. برای خشک کردن مو، تا جایی که امکان دارد از سشوار استفاده نکنید و همچنین از برخورد مستقیم نور خورشید به موهای تازه رنگ شده، به دلیل اثر مضر اشعه UV، پرهیز کنید.
 9. بعد از یک تا دو روز (24 تا 48 ساعت) دوباره موهای خودتون رو با شامپوی مخصوص موی رنگ شده شسته و سپس به مدت 5 دقیقه از نرم‌کننده استفاده کنید. استفاده از نرم‌کننده حداقل به مدت یک هفته بعد از رنگ شدن، از خشک شدن موها جلوگیری می‌کند.

در بخش بعدی نحوه ریشه‌گیری یا رنگ کردن ریشه مو را توضیح خواهیم داد.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*